Günmak A.Ş.

Temmuz 2020

Gıda Endüstrisine Özel Yıkanabilir (IP65)

Epson Scara Robotlar

Epson gıda endüstrisine özel, IP65 koruma sınıfında yıkanabilir robotlar üretmektedir. Yüksek hızlı, yıkanabilir (washdown) robotları, entegre konveyör izleme ve görüntü işleme seçenekleri ile Epson Robotlar, Gıda Endüstrisindeki uygulamalar için idealdir.

EPSON T Serisi Scara Robotlar’ın Özellikleri

Robot Gövdesine Adapte Edilmiş Kontrol Ünitesi

•  Kontrol ünitesi robotun gövdesi içindedir.

•  Harici kontrol ünitesi gerektirmeyen basit sistem yapısı ile
    alan tasarrufu sağlar.

•  Karmaşık kablo bağlantılarına gerek yoktur.

•  Taşınabilir kablolu, kolay bağlantı özelliği ile çabuk kurulum sağlar.

Pilsiz PCB

Standart Scara Robotlardaki gibi enkoder pilleri yoktur. Bu sayede pil değişimi için robotun durma zamanını ortadan kaldırır.

Kısa ve Sabit Kablo Kanalı

Kullanıcının robot üzerindeki kablolara kolay erişimini ve harici kabloların hızlı bir şekilde montajına imkan verir.

Yemeğinizi nasıl alırdınız? Organik mi, teknolojik mi?

Maslow’un ihtiyaçlar piramidinde ilk sırada yer alan yeme-içme gereksinimi, insan hayatının devamlılığının en temel unsurlarındandır.

Tarih boyunca insanoğlu için gıdayı yetiştirmek, yeterli miktarda üretmek ve sağlıklı koşullarda saklamak son derece önemli olmuştur. Çünkü gıdanın devamlılığı, insan hayatının devamlılığıdır.

Nüfus artışı, iklim değişikliği, küresel ısınma, tarım arazilerinin azalması gibi çeşitli etkenler gıda kaynaklarında azalmaya sebep olmaktadır. Bu sebeple bilim insanları ve fütüristler gıda üretimi konusunda gelişen teknoloji ışığında çeşitli gelecek planları yapmaktadır.

İsrailli bilim insanlarının 3D yazıcılar ile et üretme çalışmalarını duymuşsunuzdur… 3D baskı teknolojileri ile en uygun kas, kan ve yağ bileşimini sağlayarak ve iyi bir biftek yapısını taklit ederek, bitkisel özlü et parçası oluşturmayı başarmışlar. 2021 yılında ise bu yapay etlerin restoranlara pazarlanması hedeflenmektedir.

3D yazıcıdan çıkan bir eti yeme fikri bugün için çoğumuza çok cazip gelmese de gelecek günlerin yeme-içme alışkanlıklarımızda neler değiştireceğini hep birlikte göreceğiz. Bununla birlikte gelecekte “teknolojik” kelimesini sadece gıda üretim metotları için değil, gıdanın kendisinin oluşumu için de kullanacağımız aşikar…

Peki, teknoloji şu an gıda sektörünün ne kadar içinde diye baktığımızda, birçok gıda-içecek üretim tesisinde 6 eksenli endüstriyel robotlar, scara robotlar ve kolaboratif robotların otomasyona dayalı sistemler ile entegre olarak çalıştığını görüyoruz.

Gıda ve içeceklerin taşınması, sınıflandırılması, seçilmesi, paketlenmesi, kalite kontrol ve süsleme işlemleri dahil olmak üzere birçok süreçte kullanılan robotlar; seri üretimde zaman tasarrufu, üründe kalite ve daha çok çıktı sağlarken, aynı zamanda gıdaların son derece hijyenik şartlarda, el değmeden üretilmesini de sağlıyorlar.

Henüz gıdanın kendisini değilse bile; endüstriyel, scara ve kolaboratif robotlar, üretim sürecinizi son derece teknolojik hale dönüştürüyorlar.

Sizler de üretim süreçlerinizde teknolojiyi ve yüksek verimliliği hedefliyorsanız, bizimle irtibata geçebilirsiniz.

“EPSON ROBOT TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ”

GÜNMAK ENDÜSTRİYEL ALET POMPA VE OTOMASYON SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.

www.gunmak.com.tr

Farklı ihtiyaçlara uygun Epson Robot çözümleri

Ekmek, kek, pizza, sandviç hazırlama, et işleme veya farklı ürün ve prosesler için ihtiyacınıza uygun bir Epson Robot çözümü mutlaka vardır.

Entegre konveyör izleme ve görüntü

işleme seçenekleri

Entegre konveyör izleme ve görüntü işleme seçenekleri ile ambalajlama veya ürün üzerinde işlem yapmak üzere konveyör üzerinden toplanan gıda ürünleri ile çalışmak Epson Robotların güçlü olduğu uygulamalardır.

Konveyörden hızlı ürün alma ve yerleştirme

Gıda ürünlerini sensörler yardımıyla hızlı bir şekilde yakalar ve kutulara doldurur.

Yatırım maliyetlerinde azalma

Kullanılan sensörler konveyör izleme gereksinimini ortadan kaldırarak ilk yatırım maliyetinin azalmasını sağlar.

Gıda Endüstrisindeki Epson Robot Uygulamaları

√  Ambalajlı gıda ürünlerinin konveyörden alınarak, kutulara doldurulması

√  Şeker çubuklarının taşınması

√  Pizza hamurunun kalite güvence denetimi

√  Önceden işlenmiş gıda maddelerinin birleştirilmesi

√  Önceden işlenmiş gıdaların tartımı ve paketlenmesi

√  Peynir ürünlerinin sıralanması

√  Sebze işleme ve kontrol

√  Gıda ürünleri kalite sınıflandırması

√  Pasta süsleme

Geniş scara robot yelpazesine sahip Epson Robotlar hassas, hızlı seçme ve yerleştirme uygulamalarında yüksek seviyede verimlilik sağlayan robotlardır.